  • PA1494.442NLT
PA1494.442NLT
advertisement
Manufacturer No:
PA1494.442NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PA1494.442NLT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 16570
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PA1494.442NLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    AMORPHOUS MAGNETIC
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PA1494NL
  • Size / Dimension
    0.780Lx0.770W 19.81mmx19.56mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Planar
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    19.56mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    14A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    4.4μH
  • DC Resistance (DCR)
    1.8mOhm Max
  • Max DC Current
    14A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    16A
  • Case/Size Code
    7877
  • DC Current
    14A
  • Height
    7.366mm
  • Height Seated (Max)
    0.290 7.37mm