  • P6KE110A-TP
P6KE110A-TP
advertisement
Manufacturer No:
P6KE110A-TP
HK JDW NO:
543-P6KE110A-TP
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
P6KE110A-TP
Description:
TVS DIODE 94V 152V DO15
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P6KE110A-TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    P6KE
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    105V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    152V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    94V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    110V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    94V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W