  • P272-DS13R10K
P272-DS13R10K
advertisement
Manufacturer No:
P272-DS13R10K
HK JDW NO:
860-P272-DS13R10K
Package:
Datasheet:
P272-DS13R10K
Description:
POTENTIOMETER
Step5Bar-code shipping tag
P272-DS13R10K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Published
    2017
  • Series
    P272
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    2W
  • HTS Code
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    312°
  • Ganging Number
    2
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.625 15.88mm