  • P170N-QC12BR5K
P170N-QC12BR5K
advertisement
Manufacturer No:
P170N-QC12BR5K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
HK JDW NO:
860-P170N-QC12BR5K
Package:
Datasheet:
P170N-QC12BR5K
Description:
Quantity:
In Stock : 158
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P170N-QC12BR5K
  • Series
    P170
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    5kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    260°
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.472 12.00mm