  • P160KNP-0QC20C500K
P160KNP-0QC20C500K
advertisement
Manufacturer No:
P160KNP-0QC20C500K
HK JDW NO:
860-P160KNP-0QC20C500K
Package:
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P160KNP-0QC20C500K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Published
    2008
  • Series
    P160
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    500kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Reverse Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm