  • P160-561JS
P160-561JS
advertisement
Manufacturer No:
P160-561JS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-P160-561JS
Package:
Nonstandard
Step5Bar-code shipping tag
P160-561JS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Series
    P160
  • Size / Dimension
    0.155Lx0.125W 3.94mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.18mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1.73A
  • Inductance
    560nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    41mOhm Max
  • Max DC Current
    1.73A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    2.071A
  • Case/Size Code
    1512
  • Height
    2.54mm
  • Height Seated (Max)
    0.100 2.54mm