  • P140KH-F20AR10K
P140KH-F20AR10K
advertisement
Manufacturer No:
P140KH-F20AR10K
HK JDW NO:
860-P140KH-F20AR10K
Package:
Datasheet:
P140KH-F20AR10K
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P140KH-F20AR10K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Snap In
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    P140
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Flatted
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm