  • P11S1V0FLSY00503KA
P11S1V0FLSY00503KA
advertisement
Manufacturer No:
P11S1V0FLSY00503KA
HK JDW NO:
875-P11S1V0FLSY00503KA
Package:
Description:
POT 50K OHM 1W CERMET LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
P11S1V0FLSY00503KA
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    P11S
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet, Conductive Plastic, Potentiometer
  • Power (Watts)
    1W
  • Voltage - Rated
    350V
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    12.5mm
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Insulation Resistance
    1kOhm
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    10.5 mm
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Square - 0.512 x 0.492 Face x 0.437 H 13.00mmx12.50mmx13.00mm
  • Number of Gangs
    1
  • Height
    13.1mm
  • Length
    36.1mm
  • Width
    12.5mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm