  • P16NP102MAB15
P16NP102MAB15
advertisement
Manufacturer No:
P16NP102MAB15
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-P16NP102MAB15
Package:
Datasheet:
P16NP102MAB15
Description:
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
P16NP102MAB15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Cermet
  • Mounting Hole Diameter
    10 mm
  • Published
    2009
  • Series
    P16
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Voltage - Rated
    31.6V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    31.6V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Fully Sealed
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    Knob
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    10 mm
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.630 (16.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.630Dia x 0.378 H 16.00mmx9.60mm
  • Diameter
    16mm
  • Height
    24mm
  • Length
    16mm
  • Actuator Length
    0.346 8.80mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    IP67
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%