  • P1174.473NLT
P1174.473NLT
advertisement
Manufacturer No:
P1174.473NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-P1174.473NLT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
P1174.473NLT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P1174.473NLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P1174NL
  • Size / Dimension
    0.265Lx0.175W 6.73mmx4.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    230mOhm
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.45mm
  • Current Rating
    350mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    47μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    230mOhm Max
  • Max DC Current
    350mA
  • Frequency - Self Resonant
    14MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • DC Current
    350mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.1 MHZ
  • Height
    2.79mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm