  • P1170.563NLT
P1170.563NLT
advertisement
Manufacturer No:
P1170.563NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-P1170.563NLT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 524
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P1170.563NLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P1170NL
  • Size / Dimension
    0.482Lx0.482W 12.24mmx12.24mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    110mOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.24mm
  • Current Rating
    2A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    110mOhm Max
  • Max DC Current
    2A
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    4848
  • DC Current
    2A
  • Height
    5.9944mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm