  • P090L-01K25AR50K
P090L-01K25AR50K
advertisement
Manufacturer No:
P090L-01K25AR50K
HK JDW NO:
860-P090L-01K25AR50K
Package:
Datasheet:
P090L-01K25AR50K
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P090L-01K25AR50K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    P090
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Power (Watts)
    0.03W 1/32W
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Knurled
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.157 (4.00mm)
  • Rotation
    280°
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm