  • P0250.473NLT
P0250.473NLT
advertisement
Manufacturer No:
P0250.473NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-P0250.473NLT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 1000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
P0250.473NLT
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P0250NL
  • Size / Dimension
    0.733Lx0.596W 18.62mmx15.14mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    86mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    15.14mm
  • Current Rating
    2.6A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    47μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    86mOhm Max
  • Max DC Current
    4.5A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    7360
  • DC Current
    2.6A
  • Special Feature
    INDUCTANCE MEASURED WITH PEAK DC CURRENT
  • Height
    7.366mm
  • Height Seated (Max)
    0.290 7.36mm