  • P004-006-13A
P004-006-13A
advertisement
Manufacturer No:
P004-006-13A
Manufacturer:
Tripp Lite
HK JDW NO:
819-P004-006-13A
Package:
100
Datasheet:
P004-006-13A
Description:
AC Power Cords 16AWG SJT 100-250V 13A PWR EXT 6'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P004-006-13A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Conductors
    3
  • Approval Agency
    UL
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Cable Length
    1.8m
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • 1st Connector
    IEC 320-C14
  • 2nd Connector
    IEC 320-C13
  • Cord Type
    SJT
  • Approved Countries
    United States
  • Length
    6.00' 1.83m
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    100
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    100V~250VAC
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Shielding
    Unshielded
  • Style
    Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
  • Current Rating
    13A