  • OTBG504KNPIR-F
OTBG504KNPIR-F
advertisement
Manufacturer No:
OTBG504KNPIR-F
HK JDW NO:
192-OTBG504KNPIR-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
OTBG504KNPIR-F
Description:
CAP FILM 0.5UF 10% 1KVDC QC TERM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OTBG504KNPIR-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Paper, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    OTB
  • Size / Dimension
    2.160Lx1.310W 54.86mmx33.27mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; Motor Run
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.5μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Pitch
    20.574mm
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    1.31mm
  • Height Seated (Max)
    2.250 57.15mm
  • Length
    54.864mm
  • Width
    33.274mm