  • NZ9F15VT5G
NZ9F15VT5G
advertisement
Manufacturer No:
NZ9F15VT5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NZ9F15VT5G
Package:
SOD-923
Datasheet:
NZ9F15VT5G
Purchasing and Inquiry
NZ9F15VT5G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 11V is required.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
NZ9F15VT5G Features
reverse leakage current of 100nA @ 11V
100nA @ 11V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
NZ9F15VT5G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NZ9F15VT5G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
NZ9F15VT5G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-923
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    42Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 11V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    42Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    15V
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%