  • NTHS1206N03N1001JP
NTHS1206N03N1001JP
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1206N03N1001JP
HK JDW NO:
873-NTHS1206N03N1001JP
Purchasing and Inquiry
NTHS1206N03N1001JP Overview
Bulk is the package size of NTC thermistors. It is included in the 1206 (3216 Metric) package for convenience. As a result, NTC thermistors need to have a resistance tolerance of ±5%. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. NTC thermistors operate reliably at a maximum operating temperature of 125°C. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -40°C in order to ensure reliability. The NTC thermistors will not function properly unless the 2 pins are connected.
NTHS1206N03N1001JP Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
1kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTHS1206N03N1001JP Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1206N03N1001JP NTC Thermistors applications.
  • Automotive Electronics
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Battery packs
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature detection for CPU and memory device
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1206N03N1001JP
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    280mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    1k
  • B Value Tolerance
    ±3%