  • NTHS1206N03N1001JF
NTHS1206N03N1001JF
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1206N03N1001JF
HK JDW NO:
873-NTHS1206N03N1001JF
Purchasing and Inquiry
NTHS1206N03N1001JF Overview
In the package of a Bulk, NTC thermistors are contained. The 1206 (3216 Metric) package contains it for your convenience. To make NTC thermistors work the resistance tolerance must be ±5%. Ensure reliable performance by setting NTC thermistors to -40°C~125°C. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly.
NTHS1206N03N1001JF Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
1kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
NTHS1206N03N1001JF Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1206N03N1001JF NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Mobile phones
  • Battery packs
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Automotive Electronics
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1206N03N1001JF
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    1kOhm
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    1k
  • B Value Tolerance
    ±3%