  • NTHS1206N02N5001JP
NTHS1206N02N5001JP
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1206N02N5001JP
HK JDW NO:
873-NTHS1206N02N5001JP
Purchasing and Inquiry
NTHS1206N02N5001JP Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Bulk. In order to make it as convenient as possible, it has been included in the 1206 (3216 Metric) package. A NTC thermistor's resistance tolerance is ±5% in order to work. Set NTC thermistors to -40°C~125°C for reliable performance. NTC thermistors operate reliably at a maximum operating temperature of 125°C. In order to ensure reliability, NTC thermistors can be operated at a minimum temperature of -40°C. To ensure that NTC thermistors work properly, their 2 pins must be connected.
NTHS1206N02N5001JP Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
5kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTHS1206N02N5001JP Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1206N02N5001JP NTC Thermistors applications.
  • Battery packs
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature regulation and measurement
  • Electronic Thermometers
  • Temperature detection of battery cells
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Compensation of pressure sensors
  • Liquid Level Sensing
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1206N02N5001JP
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    280mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    5k
  • B Value Tolerance
    ±3%