  • NTHS1206N02N4701JE
NTHS1206N02N4701JE
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1206N02N4701JE
HK JDW NO:
873-NTHS1206N02N4701JE
Purchasing and Inquiry
NTHS1206N02N4701JE Overview
In the package of a Tape & Reel (TR), NTC thermistors are contained. In the 1206 (3216 Metric) package, it is included as a convenience. A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±5% in order to operate. Providing NTC thermistors with a maximum operating temperature of 125°C facilitates reliable operation. At -40°C, NTC thermistors are reliable. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly.
NTHS1206N02N4701JE Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NTHS Series
4.7kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTHS1206N02N4701JE Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1206N02N4701JE NTC Thermistors applications.
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Heating systems
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • LCD compensation
  • Electronic Thermometers
  • Air-conditioning systems
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1206N02N4701JE
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    4.7k
  • B Value Tolerance
    ±3%