  • NTHS1206N01N1003KP
NTHS1206N01N1003KP
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1206N01N1003KP
HK JDW NO:
873-NTHS1206N01N1003KP
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
NTHS1206N01N1003KP Overview
NTC thermistors are packaged as a Bulk. It is included in the 1206 (3216 Metric) package for convenience. NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±10% in order to function. A temperature setting of -40°C~125°C is required to ensure reliable performance of NTC thermistors. A NTC thermistor operating at 125°C can operate reliably. NTC thermistors can operate at -40°C for relability. To ensure that NTC thermistors work properly, their 1206 pins must be connected.
NTHS1206N01N1003KP Features
1206 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
100kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NTHS1206N01N1003KP Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1206N01N1003KP NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Electronic Thermometers
  • Automotive electronics
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Air-conditioning systems
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • CD players
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1206N01N1003KP
    Select All
  • Power Rating
    280mW
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3974K
  • B25/75
    3964K
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    1206
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    10%
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C