  • NTHS1206N01N1003JF
NTHS1206N01N1003JF
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1206N01N1003JF
HK JDW NO:
873-NTHS1206N01N1003JF
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
NTHS1206N01N1003JF Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. The 1206 (3216 Metric) package includes it for convenience. When using NTC thermistors, resistance tolerance is ±5%. The temperature setting of NTC thermistors should be set to -40°C~125°C for reliable performance. A NTC thermistor operating at 125°C can operate reliably. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -40°C in order to ensure reliability. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected.
NTHS1206N01N1003JF Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
100kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTHS1206N01N1003JF Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1206N01N1003JF NTC Thermistors applications.
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature detection of battery cells
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Air-conditioning systems
  • Refrigeration
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1206N01N1003JF
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Tolerance
    5%
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    280mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±3%