  • NTHS1005N02N1002KP
NTHS1005N02N1002KP
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1005N02N1002KP
HK JDW NO:
873-NTHS1005N02N1002KP
Package:
1005 (2512 Metric)
Purchasing and Inquiry
NTHS1005N02N1002KP Overview
Packaged with a Bulk are NTC thermistors. The package 1005 (2512 Metric) includes it for convenience. When it comes to NTC thermistors, they have a resistance tolerance of ±10%. Temperature setting NTC thermistors to -40°C~125°C is recommended to ensure reliable performance. Temperatures above 125°C allow NTC thermistors to operate reliably. For reliability, NTC thermistors may be operated at a temperature of -40°C. The NTC thermistors will not function properly unless the 1005 pins are connected.
NTHS1005N02N1002KP Features
1005 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NTHS1005N02N1002KP Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1005N02N1002KP NTC Thermistors applications.
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Mobile phones
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature detection of battery cells
  • Refrigeration
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Medical Equipment and Apparatus
  • LCD compensation
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1005N02N1002KP
  • Package / Case
    1005 (2512 Metric)
  • Number of Pins
    1005
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Tolerance
    10%
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±3%