  • NTHS1005N02N1002KE
NTHS1005N02N1002KE
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1005N02N1002KE
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-NTHS1005N02N1002KE
Package:
1005 (2512 Metric)
Purchasing and Inquiry
NTHS1005N02N1002KE Overview
It is common to find NTC thermistors packaged in the form of a Tape & Reel (TR). In the 1005 (2512 Metric) package, it is included as a convenience. Typical resistance tolerances for NTC thermistors are ±10%. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature of NTC thermistors to -40°C~125°C. NTC thermistors can operate reliably at 125°C due to their maximum operating temperature. A NTC thermistor can operate at a temperature of -40°C for reliability. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 1005 pins must be connected.
NTHS1005N02N1002KE Features
1005 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NTHS1005N02N1002KE Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1005N02N1002KE NTC Thermistors applications.
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Electronic Thermometers
  • Refrigeration
  • Electronic Thermometers
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1005N02N1002KE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1005 (2512 Metric)
  • Number of Pins
    1005
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    NTHS
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±3%