  • NTHS0805N17N1003KR
NTHS0805N17N1003KR
advertisement
Manufacturer No:
NTHS0805N17N1003KR
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-NTHS0805N17N1003KR
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
NTHS0805N17N1003KR Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Tape & Reel (TR). The 0805 (2012 Metric) package includes it for convenience. As a result, the resistance tolerance for NTC thermistors is ±10%. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -40°C~125°C. To make the NTC thermistor operate properly, the 0 pins need to be connected together.
NTHS0805N17N1003KR Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
100kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
NTHS0805N17N1003KR Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS0805N17N1003KR NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Refrigeration
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Automotive electronics
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Mobile phones
Step5Bar-code shipping tag
NTHS0805N17N1003KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NTHS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±3%