  • NTHS0805N04N2003JE
NTHS0805N04N2003JE
advertisement
Manufacturer No:
NTHS0805N04N2003JE
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-NTHS0805N04N2003JE
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
NTHS0805N04N2003JE Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). The package 0805 (2012 Metric) includes it for convenience. Typically, NTC thermistors have a resistance tolerance of ±5%. A NTC thermistor operating at 125°C can operate reliably. Optimal reliability requires a minimum temperature of -40°C for NTC thermistors. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly.
NTHS0805N04N2003JE Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NTHS Series
200kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTHS0805N04N2003JE Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS0805N04N2003JE NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Water heaters
  • CD players
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Electronic Thermometers
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Liquid Crystal Display
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature detection of battery cells
Step5Bar-code shipping tag
NTHS0805N04N2003JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    NTHS
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    200kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    210mW
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    200k
  • B Value Tolerance
    ±3%