  • NTCLE100E3223HB0
NTCLE100E3223HB0
advertisement
Manufacturer No:
NTCLE100E3223HB0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-NTCLE100E3223HB0
Package:
Bead
Datasheet:
NTCLE100E3223HB0
Purchasing and Inquiry
NTCLE100E3223HB0 Overview
Packaged with a Bulk are NTC thermistors. The Bead package includes it for convenience. NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±3% in order to function. Temperature -40°C~125°C should be set on NTC thermistors for reliable performance. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. For the NTC thermistors to work properly, 2 pins must be connected in order to make it work. In addition, the electronic component has the capability of absorbing power dissipation of 0.5W. NTC thermistors have a maximum power dissipation of 500mW.
NTCLE100E3223HB0 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -40°C~125°C
22kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.5W
Mounting Type: Through Hole
3% Tolerance
NTCLE100E3223HB0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCLE100E3223HB0 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Compensation of pressure sensors
  • Battery packs
  • Mobile phones
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature measurement and compensation
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NTCLE100E3223HB0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Bead
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    22kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    3mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Length
    0.59 15.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Accuracy
    2 %
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    22k
  • B Value Tolerance
    ±2%
  • B25/85
    3740K
  • Thermal Sensitivity Index
    3740 K
  • Length
    3.3mm