  • NRC10F12R0TR10F
NRC10F12R0TR10F
advertisement
Manufacturer No:
NRC10F12R0TR10F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRC10F12R0TR10F
Package:
0805
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 12Ohm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NRC10F12R0TR10F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    12Ohm
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 10 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Rated Temperature
    70°C