  • NRC100F4022TRF
NRC100F4022TRF
advertisement
Manufacturer No:
NRC100F4022TRF
HK JDW NO:
10881-NRC100F4022TRF
Datasheet:
NRC100F4022TRF
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 40.2kOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
NRC100F4022TRF
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    40.2kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    250V
  • Rated Temperature
    70°C