  • NPS2B-470RJ8
NPS2B-470RJ8
advertisement
Manufacturer No:
NPS2B-470RJ8
Manufacturer:
Riedon
HK JDW NO:
676-NPS2B-470RJ8
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
NPS2B-470RJ8
Description:
NPS Series, Thick Film, 470Ohm, ±5%, -40°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NPS2B-470RJ8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~155°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    NPS
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.400W 12.70mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    470Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Height
    4.0894mm
  • Height Seated (Max)
    0.161 4.10mm