  • NP180N04TUG-E1-AY
NP180N04TUG-E1-AY
advertisement
Manufacturer No:
NP180N04TUG-E1-AY
HK JDW NO:
668-NP180N04TUG-E1-AY
Package:
TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab)
Datasheet:
NP180N04TUG-E1-AY
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 1.5m Ω @ 90A, 10V ±20V 25700pF @ 25V 390nC @ 10V 40V TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 12116
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NP180N04TUG-E1-AY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G6
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    1.8W Ta 288W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    1.8W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    54 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.5m Ω @ 90A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    25700pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    180A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    390nC @ 10V
  • Rise Time
    43ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    21 ns
  • Turn-Off Delay Time
    104 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    180A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    720A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    40V