  • NMC0603NPO471J50TRPF
NMC0603NPO471J50TRPF
advertisement
Manufacturer No:
NMC0603NPO471J50TRPF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NMC0603NPO471J50TRPF
Package:
0603
Description:
470pF 50V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0603
Quantity:
In Stock : 364800
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NMC0603NPO471J50TRPF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Depth
    800μm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    1mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm