  • NLX3G14BMX1TCG
NLX3G14BMX1TCG
advertisement
Manufacturer No:
NLX3G14BMX1TCG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NLX3G14BMX1TCG
Package:
8-XFLGA
Datasheet:
NLX3G14BMX1TCG
Description:
4.9 ns ns 9.1 ns ns 1.6mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
NLX3G14BMX1TCG Overview
The part comes in 8-XFLGA packaging, which makes it convenient to ship overseas. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). This logic works according to the Inverter principle. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 1.65V~5.5V. Operating temperature around -55°C~125°C extended. Part Surface Mount is mounted. 32mA 32mA output current is 32mA 32mA in the high or low state. MiniGate? is the series it belongs to. In total, 8 terminations have occurred. Users will benefit significantly from 3 functions in this part. It is part of the HC family of chips. Trying searching with LX3G14 will yield device variants. Part bodies are injected with 8 pins. Many applications include this logic device with a Surface Mount mounting. The functions of 8 pins can be found in the datasheets. In the quiescent state, the part has 1μA current flowing through it. The logic device in this example is a typical Gates. A 3 circuit is present in this device. In this part, the load capacitance is 15pF. The industry TAPE AND REEL method is included. The operating supply voltage for the chip is specified as 5V volts, which corresponds to the chip voltage. Among its features are Schmitt Trigger.
NLX3G14BMX1TCG Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
HC Family
Quiescent Current: 1μA
NLX3G14BMX1TCG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NLX3G14BMX1TCG Gates and Inverters applications.
  • Small ground power station
  • Illumination
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • VCR
  • Grid adaptation function
  • Induction cooker
  • Electric car
  • Solar energy generation
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Electric grinding wheel
Step5Bar-code shipping tag
NLX3G14BMX1TCG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-XFLGA
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    MiniGate™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    LX3G14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    3
  • Load Capacitance
    15pF
  • Propagation Delay
    4.9 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    9.1 ns
  • Family
    HC
  • Logic Function
    Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4.9ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.2V ~ 1.2V
  • Logic Level - High
    1.4V ~ 3.6V
  • Height Seated (Max)
    0.4mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    1mm