  • NLX3G14AMX1TCG
NLX3G14AMX1TCG
advertisement
Manufacturer No:
NLX3G14AMX1TCG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NLX3G14AMX1TCG
Package:
8-XFLGA
Datasheet:
NLX3G14AMX1TCG
Description:
4.9 ns ns 9.1 ns ns 1.95mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
NLX3G14AMX1TCG Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 8-XFLGA. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). It works based on the Inverter logic principle. To ensure the part's full function, a voltage of 1.65V~5.5V is needed. Extended operating temperature around -55°C~125°C. Part Surface Mount is mounted. 32mA 32mA output current is 32mA 32mA in the high or low state. MiniGate? is the series it belongs to. Totally, there are 8 terminations. The part has 3 functions that significantly boost the user experience. It represents the HC product family. Try searching with LX3G14 if you're looking for device variants. It is injected into the part body with 8 pins. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. The datasheets for the 8 pins explain the functions. It has 1μA current flowing through it when it is quiescent. There is Gates logic device like this in the world. There are 3 circuits in this device. It has a capacitance of 15pF when loaded. In addition to this, it is packed with the industry TAPE AND REEL method. It is specified with the 5V volts voltage that the chip must be supplied with as its operating voltage. It features Schmitt Trigger.
NLX3G14AMX1TCG Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
HC Family
Quiescent Current: 1μA
NLX3G14AMX1TCG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NLX3G14AMX1TCG Gates and Inverters applications.
  • Digital camera
  • Laptop
  • Home theater
  • VCR
  • Hair dryer
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Roof distributed power station
  • VCD
  • Game console
Step5Bar-code shipping tag
NLX3G14AMX1TCG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-XFLGA
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    MiniGate™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LX3G14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    3
  • Load Capacitance
    15pF
  • Propagation Delay
    4.9 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    9.1 ns
  • Family
    HC
  • Logic Function
    Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4.9ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.2V ~ 1.2V
  • Logic Level - High
    1.4V ~ 3.6V
  • Height Seated (Max)
    0.4mm
  • Length
    1.95mm
  • Width
    1mm