  • NLX2G32CMX1TCG
NLX2G32CMX1TCG
advertisement
Manufacturer No:
NLX2G32CMX1TCG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NLX2G32CMX1TCG
Package:
8-XFLGA
Datasheet:
NLX2G32CMX1TCG
Description:
3.7 ns ns Gates & Inverters 24mA mA Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
NLX2G32CMX1TCG Overview
Shipping overseas is convenient due to the part's packing in 8-XFLGA. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. As a result, it works on the principle of OR Gate. The part must have a voltage of 1.65V~5.5V in order to function properly. Temperatures around -40°C~85°C are extended for operation. Surface Mount is the mounting position of the part. The high and low state of output current is 32mA 32mA. A total of 8 terminations have been recorded. In addition to 2 functions that significantly boost the user experience, the part includes 2 other features. It is part of the 2G family of chips. NLX2G32 can help you find device variants. A total of 8 pins are injected into the body of the part. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. You can find the functions of the 8 pins in the datasheets. As the part is in a quiescent state, it has 1μA current flowing through it. There is 24mA output current rated for the device. In this device, there are 1 outputs. Operation through gates of 2.
NLX2G32CMX1TCG Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
2G Family
Quiescent Current: 1μA
Output Current: 24mA
2 Gates
NLX2G32CMX1TCG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NLX2G32CMX1TCG Gates and Inverters applications.
  • Laptop
  • Ship
  • Electrical tools
  • Pocket PC
  • CD player
  • Fax machine
  • Hair dryer
  • VCD
  • Illumination
  • In-vehicle system
Step5Bar-code shipping tag
NLX2G32CMX1TCG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-XFLGA
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.35mm
  • Base Part Number
    NLX2G32
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    5.5V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Output Current
    24mA
  • Propagation Delay
    3.7 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Family
    2G
  • Logic Function
    OR
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Number of Gates
    2
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.7ns @ 5V, 50pF
  • Height Seated (Max)
    0.4mm