  • NLV74HC14ADTG
NLV74HC14ADTG
advertisement
Manufacturer No:
NLV74HC14ADTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NLV74HC14ADTG
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
NLV74HC14ADTG
Description:
19 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
NLV74HC14ADTG Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). Advanced packaging method Tube is used to provide high reliability. Using Inverter logic, it functions. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 2V~6V. Operating temperature around -55°C~125°C extended. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. Output current is 5.2mA 5.2mA in the high and low states. Automotive, AEC-Q100, 74HC is its series number. A total of 14 terminations have been recorded. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. In HC/UH, this chip plays an important role. Part bodies are injected with 14 pins. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. To find out what the 14 pins do, please refer to the datasheets. Quiescent parts have 1μA current flowing through them. In this logic device, the value is Gates. This device is composed of 6 circuits. There is 50pF load capacitance on the part. This device requires a minimum voltage of 2V. Upon reaching 6V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. There is an industry RAIL method included. Among its features are Schmitt Trigger.
NLV74HC14ADTG Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
HC/UH Family
Quiescent Current: 1μA
NLV74HC14ADTG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NLV74HC14ADTG Gates and Inverters applications.
  • Photovoltaic system
  • Washing machine
  • Electric grinding wheel
  • Mobile caravan
  • Game console
  • Car refrigerator
  • Scanner
  • Massager
  • Island protection
  • Illumination
Step5Bar-code shipping tag
NLV74HC14ADTG
    Select All
  • Factory Lead Time
    45 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74HC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Circuits
    6
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    19 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Family
    HC/UH
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    19ns @ 6V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    22 ns
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm