  • NLP65-9624GJ
NLP65-9624GJ
advertisement
Manufacturer No:
NLP65-9624GJ
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-NLP65-9624GJ
Package:
Datasheet:
NLP65-9624GJ
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NLP65-9624GJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    9
  • Weight
    283g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Published
    2005
  • Series
    NLP65 (75W)
  • Size / Dimension
    5.00Lx3.00W x 1.26 H 127.0mmx76.2mmx32.0mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    DC Input Capable, Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Open Frame
  • Terminal Finish
    TIN OVER NICKEL
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    60W 70W Forced Air
  • Power Rating
    65W
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    76.2mm
  • Frequency
    63Hz
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P8
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    72%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    2.7A
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Max Supply Voltage
    264V
  • Min Supply Voltage
    85V
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    2.7A
  • Output Power
    75W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    2.7A
  • Max Output Power
    75W
  • Minimum Load Required
    Yes
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Height
    32.004mm