  • NLP250R-96S12J
NLP250R-96S12J
advertisement
Manufacturer No:
NLP250R-96S12J
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-NLP250R-96S12J
Package:
Datasheet:
NLP250R-96S12J
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 175W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NLP250R-96S12J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    18
  • Weight
    650g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Published
    2007
  • Series
    NLP250 (250W)
  • Size / Dimension
    7.00Lx4.00W x 1.50 H 177.8mmx101.6mmx38.1mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    175W 250W Forced Air
  • Power Rating
    250W
  • Max Power Dissipation
    175W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    101.6mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    14.6A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Max Supply Voltage
    264V
  • Min Supply Voltage
    85V
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    21A
  • Output Power
    250W
  • Current - Output 1
    14.6A
  • Max Output Power
    250W
  • Minimum Load Required
    No
  • Max Input Current
    2.78A
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Height
    38.1mm