  • NL7SZ18DFT2
NL7SZ18DFT2
advertisement
Manufacturer No:
NL7SZ18DFT2
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NL7SZ18DFT2
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
NL7SZ18DFT2
Description:
6 Terminations1.65V~5.5V 7SZ18 Signal switch7SZ Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
NL7SZ18DFT2 Overview
For the purpose of saving board space, digital switch is included in the 6-TSSOP, SC-88, SOT-363.The package is packaged in accordance with Tape & Reel (TR).Mounting is performed using Surface Mount.Demultiplexer is the analog IC that the multiplexers uses.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to -55°C~125°C.Design engineers have more flexibility when digital controlled switch operates at 1.65V~5.5V voltage.With the 7SZ series, the multiplexers are suitable for a diverse range of applications.It is designed with 6 terminations as part of its basic configuration.There is a base part number 7SZ18 that can be used to locate signal switch's related components as well.The multiplexer's system is powered by 1.8V voltage.This turn signal switch contains 6 component pins.As a result, conductors end at GULL WING.Single is used as its supply type.It is positioned in the direction of Surface Mount.Among the family of LVC/LCX/Z the logic switch is a member.Keeping Vsup at 5.5V will prevent some unnecessary failures.For mux switch's normal operation, there is a power supply provided at 3.3V.I would classify the digital switch ic as an electronic part belonging to the Decoder/Drivers category.The switches package is packaged in accordance with the TAPE AND REEL method.The multiplexers have 1 input lines used to accept voltage levels.A signal source has 2 output lines.
NL7SZ18DFT2 Features
Supplied in the 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 3.3V
1 input lines
2 output lines
NL7SZ18DFT2 Applications
  • Transmission from the computer system of a satellite
  • High-performance memory systems
  • Encrypted communications system
  • HDMI applications
  • Data transfer
  • Time division multiplexing system
  • Automation system
  • Analog to digital conversion
  • Relay
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
Step5Bar-code shipping tag
NL7SZ18DFT2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    7SZ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Demultiplexer
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    7SZ18
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    1 x 1:2
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA