  • NL6EBX-L2-DC12V-1
NL6EBX-L2-DC12V-1
advertisement
Manufacturer No:
NL6EBX-L2-DC12V-1
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-NL6EBX-L2-DC12V-1
Package:
Datasheet:
NL6EBX-L2-DC12V-1
Description:
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NL6EBX-L2-DC12V-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~55°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    NL
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Throw Configuration
    6PDT
  • Contact Form
    6PDT (6 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    90Ohms
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    125VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    133mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Coil Power
    1.6W
  • Coil Voltage (DC)
    12V