  • NL17SZ32XV5T2G
NL17SZ32XV5T2G
advertisement
Manufacturer No:
NL17SZ32XV5T2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NL17SZ32XV5T2G
Package:
SOT-553
Datasheet:
NL17SZ32XV5T2G
Description:
3.3V V 4.5 ns ns 5.2 ns ns 1.7mm mm Gates & Inverters 600μm mm Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
NL17SZ32XV5T2G Overview
Shipping overseas is convenient due to the part's packing in SOT-553. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. This logic works according to the OR Gate principle. Voltage 1.65V~5.5V ensures the part's full functionality. Temperatures around -55°C~125°C are extended for operation. In Surface Mount, the part is mounted. 32mA 32mA is the output current's high and low states. 17SZ is the series it belongs to. In total, there have been 5 terminations. There are 1 functions that significantly improve the user experience. Try searching with 17SZ32 to find device variants. The part body receives 5 pins. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. Please refer to the datasheets for 5 pins functions. Inputs for the part are set to 2. Parts in quiescent state carry 1μA current. This logic device is a typical Gates. There is an industry TAPE AND REEL method included. Power supplies required for this part are specified in the datasheet as 3.3V. A logical operation through a gate of 1.
NL17SZ32XV5T2G Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
Quiescent Current: 1μA
1 Gates
NL17SZ32XV5T2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NL17SZ32XV5T2G Gates and Inverters applications.
  • Residual current/leakage current protection
  • Electrical tools
  • Massager
  • Scanner
  • Hair dryer
  • Refrigerator
  • Washing machine
  • In-vehicle system
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • Induction cooker
Step5Bar-code shipping tag
NL17SZ32XV5T2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-553
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    17SZ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    17SZ32
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3V
  • Propagation Delay
    4.5 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    5.2 ns
  • Logic Function
    OR
  • Number of Inputs
    2
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Number of Gates
    1
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4.5ns @ 5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Height
    600μm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.3mm