  • NL17SG02DFT2G
NL17SG02DFT2G
advertisement
Manufacturer No:
NL17SG02DFT2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NL17SG02DFT2G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NL17SG02DFT2G
Description:
4.4 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 0.9V~3.6V V 500nA μA
Purchasing and Inquiry
NL17SG02DFT2G Overview
As the part is packed in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353, international shipping is convenient. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). NOR Gate logic governs its operation. Ensure the part's full functionality by setting the voltage to 0.9V~3.6V. Operation at a temperature around -55°C~125°C. In Surface Mount, the part is mounted. Neither the high 8mA 8mA low state of output current is 8mA 8mA. This item is from the MiniGate? series. In total, there have been 5 terminations. There are 1 features that significantly enhance the user experience. A total of 5 pins are injected into the part body. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. Datasheets for functions of 5 pins are available. Inputs for the part are set to 2. Parts that are quiescent have 500nA current flowing through them. A 1 circuit is present in this device. Devices require a minimum voltage of 0.9V. Vsup reaches its maximum value at 3.6V.
NL17SG02DFT2G Features
NOR Gate Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
Quiescent Current: 500nA
NL17SG02DFT2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NL17SG02DFT2G Gates and Inverters applications.
  • DVD
  • Reactive power compensation function
  • Washing machine
  • Printer
  • Grid adaptation function
  • Pocket PC
  • VCD
  • Home theater
  • Massager
  • Automotive voltage monitoring
Step5Bar-code shipping tag
NL17SG02DFT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    MiniGate™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.9V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.9V
  • Number of Circuits
    1
  • Propagation Delay
    4.4 ns
  • Quiescent Current
    500nA
  • Logic Function
    NOR
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    NOR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4.4ns @ 3.3V, 30pF
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V