  • NID6002NT4
NID6002NT4
advertisement
Manufacturer No:
NID6002NT4
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NID6002NT4
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NID6002NT4
Description:
N-Channel PMIC HDPlus? Series NID6002N 3 Pin TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Purchasing and Inquiry
NID6002NT4 Overview
It is package in Tape & Reel (TR) case.This package is included in TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63.A Surface Mount mounting is used for the LED driving board.This switch is of type General Purpose.To ensure reliable operation, the temperature should be set to -55°C~150°C TJ.The lighting driver has a total of 1 outputs that are available for use.With a supply voltage of Not Required, the LED driving board operates.A maximum output voltage of N-Channel volts can be obtained with this LED driver.Auto Restart, Slew Rate Controlled features are available on the lighting driver.As you can see, it comes from the NID6002N family.In order to operate, 3 pins are used.Maximum output current falls to 6.5A when operation criteria are met.As a result, it has a total of 3 pins.This electrical component is part of the HDPlus? series.
NID6002NT4 Features
NID6002NT4 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NID6002NT4 Power Switches ICs applications.
  • Wireless/Networking Cards
  • Hard Disk Drives
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Hot Swap
  • USB Power Distribution
  • Hot Swaps
  • USB Ports/Hubs
  • USB3.1 Power Delivery
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Portable GPS
Step5Bar-code shipping tag
NID6002NT4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    HDPlus™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Auto Restart, Slew Rate Controlled
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Rated DC
    65V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    6.5A
  • Base Part Number
    NID6002N
  • Pin Count
    3
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    6.5A
  • Interface
    On/Off
  • Element Configuration
    Single
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Rise Time
    250ns
  • Fall Time (Typ)
    660 ns
  • Turn-Off Delay Time
    840 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    6.5A
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    14V
  • Voltage - Load
    60V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    70V
  • Rds On (Typ)
    185m Ω
  • Drain to Source Resistance
    210mOhm