  • VNB35N07
VNB35N07
advertisement
Manufacturer No:
VNB35N07
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNB35N07
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VNB35N07
Description:
N-Channel 2.54mm PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNB35 3 Pin TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
VNB35N07 Overview
It is package in Tube case.It is included with the TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB package as well.The LED driver is mounted as Surface Mount.It owns the General Purpose switch type.By default, it is set to output 1.The LED driving board is powered by a voltage of Not Required.A maximum output voltage of N-Channel volts has been specified.Features of the lighting driver are Status Flag.It is a member of the VNB35 family.There are 2 terminations in it.In order to operate, the 3 pins are used.It consists of 1 functions.The maximum output current must drop to 35A to meet the operation criteria.The LED driving board is mounted in the way of Surface Mount.The LED driver has a total of 4 pins.There is 28mOhm resistance on the LED driver.It belongs to the OMNIFET?, VIPower? series.When this case is used, the output current is set to 25A.Optimal efficiency requires a voltage of 18V.250μA is the maximum current required to operate it.
VNB35N07 Features
Resistance of 28mOhm
VNB35N07 Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNB35N07 Power Switches ICs applications.
  • PC Cards
  • Hot Swaps
  • HDD, SSD
  • PC Card Hot Swap
  • Portable Video Game Players
  • Set-Top Boxes
  • Gaming
  • Hot Swap
  • Portable Music Players
  • Set-top-box
Step5Bar-code shipping tag
VNB35N07
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VNB35N07.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    329.988449mg
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    28mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    125W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    VNB35
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    35A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    125W
  • Output Current
    25A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    250μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Output Characteristics
    OPEN-DRAIN
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    70V
  • Continuous Drain Current (ID)
    35A
  • Output Polarity
    TRUE
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Voltage - Load
    55V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    70V
  • Turn On Time
    0.8 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    35A
  • Rds On (Typ)
    28m Ω (Max)
  • Drain to Source Resistance
    28mOhm
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; THERMAL; ZENER CLAMP
  • Height Seated (Max)
    4.6mm