  • NGTB30N120IHSWG
NGTB30N120IHSWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB30N120IHSWG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NGTB30N120IHSWG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB30N120IHSWG
Description:
IGBT, 60A, 1200V, N-CHANNEL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGTB30N120IHSWG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    192W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1.2V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    60A
  • Test Condition
    600V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 30A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    220nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C