  • NF4EB-12V
NF4EB-12V
advertisement
Manufacturer No:
NF4EB-12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-NF4EB-12V
Package:
Datasheet:
NF4EB-12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NF4EB-12V
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to NF4EB-12V.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    15
  • Weight
    15.5g
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    NF
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    15
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    440mW
  • Depth
    24.6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    220V
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Number of Poles
    4
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    330Ohm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    220VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    36.7mA
  • Release Time
    10ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Power Consumption
    440mW
  • Coil Power
    440mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    750 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1000 Vrms
  • Switching Current
    2A
  • Height
    30.2mm
  • Length
    30.2mm
  • Width
    24.6mm