  • NCP803SN463D1T1G
NCP803SN463D1T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP803SN463D1T1G
HK JDW NO:
598-NCP803SN463D1T1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
NCP803SN463D1T1G
Description:
3-Pin NCP803 Voltage supervisorMin 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
NCP803SN463D1T1G Overview
Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. In this IC management you will find TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions for you to refer to. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. When a supply voltage of 1 is applied to the power ic, it conducts. The mount is attached to Surface Mount. The total number of pins on this power management is 3. 3 pins are on the supervisor. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should not be less than 1.2V volts. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 5.5V volts. A Surface Mount mounting type is recommended. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~105°C TJ. While this power management is operating, it will output Open Drain or Open Collector as the output voltage. It is always advisable to use NCP803, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer.
NCP803SN463D1T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
NCP803SN463D1T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP803SN463D1T1G Voltage Supervisors applications.
  • Efficient information transmission
  • Transformer load monitoring equipment
  • Power distribution systems of operating room
  • Detection of phase sequence
  • Display equipment
  • Power distribution systems of CCU
  • Important electronics for automotive safety
  • Embedded computing
  • Multi-voltage system
  • Electrical fire monitoring system
Step5Bar-code shipping tag
NCP803SN463D1T1G
    Select All
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.56V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.7V
  • Height
    900μm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Base Part Number
    NCP803
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
    3
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.63V