  • NCP303LSN27T1G
NCP303LSN27T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP303LSN27T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP303LSN27T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP303LSN27T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCP303 Voltage supervisor1 Channels Min 550mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCP303LSN27T1G Overview
Power management is mounted through 5 terminals. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. There are SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions included in this PMIC so that you can refer to them. There are many benefits that this IC power shares with other Simple Reset/Power-On Reset products as well. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. The supervisor is always powered by a 1.5V volt supply. By Surface Mount, IC management has been mounted. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. In total, IC powers are 5 pins on the board. Pin count of the power management is 5. IC management can only work with a supply voltage of 550mV volts. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 10V volts. Power management recommends the Surface Mount mounting type. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~125°C TA. During operation, this power management system outputs Open Drain or Open Collector. In order to maintain a stable supply current for the power management, 500nA is the recommended value. You can always use NCP303, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. The maximum supply temperature voltage supervisor can handle is 1.3μA. This IC management's architecture supports 1 outputs.
NCP303LSN27T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 550mV
500nA operating supply current
NCP303LSN27T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP303LSN27T1G Voltage Supervisors applications.
  • Kitchen appliances
  • Smartphones
  • Refrigeration
  • Multi-voltage system
  • Satellite navigation
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Electrical fire monitoring system
  • Detection of phase imbalance
  • Fire equipment power monitoring system
  • Medical-specific isolation transformer
Step5Bar-code shipping tag
NCP303LSN27T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP303
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    550mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    500nA
  • Output Current
    70mA
  • Max Supply Current
    1.3μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.7V
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.646V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.754V
  • Threshold Voltage
    +2.7V
  • Undervoltage Threshold
    2.646V
  • Overvoltage Threshold
    2.754V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    125°C
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm