  • NCP803SN293D1T1G
NCP803SN293D1T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP803SN293D1T1G
HK JDW NO:
598-NCP803SN293D1T1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
NCP803SN293D1T1G
Description:
3.3V 3 Terminals 3-Pin NCP803 Voltage supervisor 1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 971
Step5Bar-code shipping tag
NCP803SN293D1T1G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    NCP803
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    800nA
  • Nominal Supply Current
    800nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    1ms Minimum
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0025mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.89V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.96V
  • Threshold Voltage
    +2.93V
  • Undervoltage Threshold
    2.93V
  • Overvoltage Threshold
    2.96V
  • Height
    900μm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm