  • NCP4586DSN18T1G
NCP4586DSN18T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP4586DSN18T1G
HK JDW NO:
598-NCP4586DSN18T1G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
NCP4586DSN18T1G
Description:
Enable Fixed NCP4586 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 61891
Step5Bar-code shipping tag
NCP4586DSN18T1G
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    LIFETIME (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    420mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    NCP4586
  • Pin Count
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    420mW
  • Quiescent Current
    38μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.7V
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    58μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.68V @ 150mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    80dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    460mV
  • Length
    2.9mm